Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > Działania > Publikacje > Polski Przemysł Żywnościowy 2003

Seminaria i Konferencje
Aktualności
Współpraca krajowa
Współpraca międzynarodowa
Publikacje
Polski Przemysł Żywnościowy - raport 2003

Polska Federacja Producentów Żywności po raz czwarty wydaje roczny raport ekonomiczny, przygotowany – tak jak w latach ubiegłych – przez zespół ekspertów Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej, pod kierownictwem prof. dr hab. Romana Urbana. Raport zawiera pełne dane za rok 2002 oraz cząstkowe dane i szacunki dotyczące roku 2003.

 

Rok 2003, poprzedzający akcesję do UE, przyniósł polskiej gospodarce utrwalenie słabych pozytywnych tendencji zapoczątkowanych w roku 2002: wzrostu sprzedaży detalicznej i wzrostu wartości wymiany zagranicznej. Równocześnie jednak wzrosła liczba bezrobotnych, również na skutek spadku przeciętnego zatrudnienia w gospodarce., a także następował dalszy spadek tempa wzrostu spożycia.

 

Dane zawarte w Raporcie publikowanym w kilka miesięcy przed wstąpieniem Polski do Unii Europejskiej napawają jednak umiarkowanym optymizmem. Produkcja żywności, napojów i wyrobów tytoniowych nadal stanowi dominujący sektor krajowej gospodarki, a jej udział w strukturze produkcji ogółem wynosi ponad 20 %. Wzrasta także udział przemysłu spożywczego w wytwarzaniu wartości dodanej całego przemysłu.

 

Rok 2003 to rok głębokich przemian w polskim prawie żywnościowym, mających na celu całkowitą harmonizację z przepisami UE, szczególnie w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa żywności, które ma we Wspólnocie priorytetowe znaczenie. Również z tego powodu wiele firm podlega głębokim przemianom mającym umożliwić zaistnienie na wspólnym europejskim rynku, na którym najbardziej liczy się jakość i konkurencyjność.

 

Raport ukazał się równolegle w wersji polskiej i angielskiej. 

  Członkowie PFPŻ ZP

  Dołącz do nas!
  Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
  Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
  Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
  zamknij