Polska Federacja Producentów Żywności po raz czwarty wydaje roczny raport ekonomiczny, przygotowany – tak jak w latach ubiegłych – przez zespół ekspertów Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej, pod kierownictwem prof. dr hab. Romana Urbana. Raport zawiera pełne dane za rok 2002 oraz cząstkowe dane i szacunki dotyczące roku 2003.
Rok 2003, poprzedzający akcesję do UE, przyniósł polskiej gospodarce utrwalenie słabych pozytywnych tendencji zapoczątkowanych w roku 2002: wzrostu sprzedaży detalicznej i wzrostu wartości wymiany zagranicznej. Równocześnie jednak wzrosła liczba bezrobotnych, również na skutek spadku przeciętnego zatrudnienia w gospodarce., a także następował dalszy spadek tempa wzrostu spożycia.
Dane zawarte w Raporcie publikowanym w kilka miesięcy przed wstąpieniem Polski do Unii Europejskiej napawają jednak umiarkowanym optymizmem. Produkcja żywności, napojów i wyrobów tytoniowych nadal stanowi dominujący sektor krajowej gospodarki, a jej udział w strukturze produkcji ogółem wynosi ponad 20 %. Wzrasta także udział przemysłu spożywczego w wytwarzaniu wartości dodanej całego przemysłu.
Rok 2003 to rok głębokich przemian w polskim prawie żywnościowym, mających na celu całkowitą harmonizację z przepisami UE, szczególnie w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa żywności, które ma we Wspólnocie priorytetowe znaczenie. Również z tego powodu wiele firm podlega głębokim przemianom mającym umożliwić zaistnienie na wspólnym europejskim rynku, na którym najbardziej liczy się jakość i konkurencyjność.
Raport ukazał się równolegle w wersji polskiej i angielskiej.
|