Program edukacyjny "Trzymaj Formę!" wspólnym programem Państwowej Inspekcji Sanitarnej i PFPŻW dniu 10.10.2006 w siedzibie Państwowej Inspekcji Sanitarnej została podpisana umowa o współpracy pomiędzy GIS i PFPŻ przy realizacji trzyletniego, ogólnopolskiego programu edukacyjnego dla młodziezy gimnazjalnej - Trzymaj Formę!".
PFPŻ od ponad dwóch lat aktywnie uczestniczy we wdrażaniu strategii WHO dotyczącej diety, aktywności fizycznej i zdrowia w Polsce. Federacja jest członkiem Ogólnopolskiej Platformy ds. diety, aktywności fizycznej i zdrowia, powstałej pod egidą Instytutu Żywności i Żywienia w Warszawie. PFPŻ realizując założenia partnerstwa publiczno – prywatnego, które stanowią podstawę funkcjonowania Platformy oraz wychodząc naprzeciw oczekiwaniom społecznym, zrealizowała dotychczas dwa programy edukacyjne: - "Forma na piatkę" w roku szkolnym 2004/2005; - "Trzymaj Formę!" w roku szkolnym 2005/2006. Dotychczas partnerami PFPŻ w realizacji programów były: Instytut Żywności i Żywienia w Warszawie, Instytut Matki i Dziecka w Warszawie, Centrum Edukacji Obywatelskiej, Gazeta Wyborcza „Szkoła z klasą”. Zebrane podczas poprzednich edycji programów doświadczenia posłużyły do opracowania nowego wieloletniego programu o zasięgu ogólnopolskim. Głównym partnerem PFPŻ stał się Główny Inspektorat Sanitarny reprezentowany przez Ministra Andrzeja Wojtyłę. Dzięki nowoczesnej formule współpracy opartej na partnerstwie publiczno - prywatnym program dotrze do 5 tysięcy szkół w całej Polsce, a w jego realizację zostaną zaangażowane wszystkie szczeble struktury administracyjnej GIS. PFPŻ dostarczy materiały edukacyjne dla młodzieży i nauczycieli oraz dostosuje i udostępni na potrzeby programu działający już portal internetowy www.trzymajforme.pl. Wstępny okres trwania programu przewidziany jest na trzy lata. Celem programu "Trzymaj formę!" jest edukacja w zakresie trwałego kształtowania prozdrowotnych nawyków wśród młodzieży szkolnej poprzez promocję zasad aktywnego stylu życia i zbilansowanej diety, w oparciu o odpowiedzialność indywidualną i wolny wybór jednostki. Program prowadzony jest dzięki zaangażowaniu firm członkowskich PFPŻ skupionych w Komisji ds. Żywienia pod przewodnictwem p. Małgorzaty Faraś (wiceprezes Zarządu PFPŻ). Firmy te utworzyły specjalny fundusz niezbędny do finansowania programu.
Podpisanie umowy o współpracy GIS - PFPŻ. Od lewej: Agnieszka Wąsak (wiceprezes PFPŻ), Małgorzata Skonieczna (prezes PFPŻ), Elżbieta Łata (dyrektor Departament Promocji Zdrowia i Oświaty Zdrowotnej GIS), Andrzej Wojtyła (Główny Inspektor Sanitarny), Przemysław Biliński (z-ca Głównego Inspektora Sanitarnego), Paweł Policzkiewicz (z-ca Głównego Inspektora Sanitarnego).
pełna lista aktualności
|