Relacja z konferencji 'Produkcja żywności - kwestie istotne dla przedsiębiorców'

W dniu 28 lipca 2022 r. odbyła się konferencja „Produkcja żywności – kwestie istotne dla przedsiębiorców” zorganizowana przez Polską Federację Producentów Żywności Związek Pracodawców (PFPŻ ZP) oraz kwartalnik „Food-Lex”. Wydarzenie dedykowane było dla wszystkich przedsiębiorstw branży spożywczej w całym łańcuchu żywnościowym, a szczególnie dla pracowników firm produkcyjnych z działów jakości i rozwoju, produkcji, badań i rozwoju, technologów oraz działów prawnych.

Pierwszą prezentację pt. „Produkty zbożowe pełnoziarniste - wymagania prawne, przykłady oznakowania i znaczenie żywieniowe” wygłosiła Romualda Dolińska, kierownik Działu Konsultacyjno-Prawnego Mérieux NutriSciences - Silliker Polska Sp. z o.o. W trakcie wystąpienia Prelegentka odniosła się do kwestii braku definicji produktów zbożowych pełnoziarnistych w prawie żywnościowym, a także przypomniała historię ich nazewnictwa według Polskiej Normy i przywołała definicje stosowane na świecie. Dzięki prezentacji uczestnicy zapoznali się z przykładami poprawnego znakowania środków spożywczych zawierających produkty zbożowe pełnoziarniste. Ponadto, Prelegentka omówiła rekomendacje żywieniowe dotyczące produktów zbożowych pełnoziarnistych oraz kwestię stosowania oświadczeń żywieniowych i zdrowotnych dotyczących pełnego ziarna.

 

Kolejne zagadnienie pt. „Barwniki w żywności w świetle obowiązujących przepisów” przedstawiła Joanna Gajda-Wyrębek, kierownik Pracowni Oceny Dodatków do Żywności w Zakładzie Bezpieczeństwa Żywności w Narodowym Instytucie Zdrowia Publicznego PZH - PIB. W swoim wystąpieniu Prelegentka szczegółowo omówiła zakres i warunki stosowania barwników w środkach spożywczych, w tym odniosła się do opinii Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA). Ponadto, przez Ekspertkę przywołane zostały regulacje unijne ws. dodatków do żywności z podkresleniem problemów interpretacyjnych przepisów, a także trwających prac Komisji Europejskiej.

 

Następnie przedstawiciele kancelarii SK&S Sołtysiński Kawecki & Szlęzak­ Jacek Myszko wraz z Eweliną Woike-Regułą omówili zagadnienie "Wprowadzenie w błąd a zafałszowanie żywności na gruncie obowiązujących przepisów oraz orzecznictwa". Dzięki przywołanym przykładom słuchacze zapoznali się ze stosowaną praktyką, a także orzecznictwem i sankcjami karnymi.

 

Ostatnią prezentację „Kontrola opakowań żywności - obowiązki przedsiębiorców w zakresie dysponowania dokumentami potwierdzającymi zgodność z przepisami UE” omówiła Marzena Pawlicka-Cegiełko, kierownik Pracowni Oceny Materiałów i Wyrobów do Kontaktu z Żywnością w Zakładzie Bezpieczeństwa Żywności w Narodowym Instytucie Zdrowia Publicznego PZH - PIB. Prelegentka omówiła deklaracje zgodności i inne dokumenty potwierdzające zgodność, w tym wymagania w przepisach szczegółowych. W trakcie wystąpienia omówione zostały także aspekty urzędowej kontroli, a także obowiązki podmiotów działających na rynku materiałów do kontaktu z żywnością oraz kwestie przekazywania deklaracji zgodności i dokumentów uzupełniających w całym łańcuchu dostaw materiałów do kontaktu z żywnością.

 

Konferencję prowadziła Dorota Kozłowska, dyrektor PFPŻ ZP ds. legislacji.


Patroni konferencji:

  • Stowarzyszenie Rzeźników i Wędliniarzy RP
  • Stowarzyszenie Krajowa Unia Producentów Soków
  • Związek Polskich Przetwórców Mleka
  • Unia Producentów i Pracodawców Przemysłu Mięsnego
  • Związek POLSKIE MIĘSO


produkcja_zywnosci_2022-1