Opakowania z trzciny cukrowej - ekologiczna alternatywa dla tworzyw sztucznych

Alternatywne opakowania pochodzenia roślinnego są coraz chętniej wykorzystywane zarówno przez podmioty gospodarcze, jak i konsumentów. Jedną z najistotniejszych zalet tych roślinnych substytutów plastiku jest to, że mogą one wykorzystywać produkty uboczne rolnictwa, takie jak włókno trzciny cukrowej.

Trzcina cukrowa jest najważniejszą rośliną cukrodajną na świecie. Jej uprawa odpowiada za ponad 60% światowej produkcji cukru. Powstają z niej ogromne ilości w pełni biodegradowalnego i kompostowalnego odpadu – wytłoków. Dzięki swoim właściwościom wytłoki te są świetnym biosurowcem, który może zostać wykorzystany na wiele sposobów. Ponadto trzcina cukrowa stanowi obfite i odnawialne zasoby. Włókna trzciny cukrowej stały się przydatne w produkcji zrównoważonych, biodegradowalnych substytutów tworzyw sztucznych.


Polecamy artykuł „Opakowania z trzciny cukrowej - ekologiczna alternatywa dla tworzyw sztucznych", który dla czytelników "Food-Lex" przygotowała Marzena Pawlicka-Cegiełko, kierownik Pracowni Oceny Materiałów i Wyrobów do Kontaktu z Żywnością, Zakład Bezpieczeństwa Żywnosci, Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego PZH.


W artykule:

  •  rodzaje opakowań z trzciny cukrowej 
  •  przepisy prawne

Kwartalnik "Food-Lex" nr 3/2024 >>


AdobeStock_334658900-scaled