Nieformalne posiedzenie rady ds. środowiska z udziałem wiceministry Urszuli Zielińskiej i Anity Sowińskiej

Sprawiedliwa transformacja, adaptacja do zmian klimatu i gospodarka o obiegu zamkniętym – to główne tematy poruszane w trakcie nieformalnego spotkania ministrów UE ds. Środowiska. W spotkaniu, które odbyło się 15-16 stycznia 2024 r. w Brukseli uczestniczyła wiceministry klimatu i środowiska: Urszula Zielińska i Anita Sowińska.

Podczas spotkania unijni ministrowie dyskutowali m.in. o kluczowych wyzwaniach związanych z przystosowaniem  do zmian klimatu. Jak podkreślała wiceministra Urszula Zielińska, w Polsce wzrasta intensywność i częstotliwość zjawisk ekstremalnych, w szczególności takich jak wzrost liczby upalnych dni.

Wiceministra wskazywała przy tym, że w celu zwiększenia odporności społecznej i gospodarczej konieczne jest zaangażowanie przedstawicieli wszystkich sektorów, które mają wpływ na stan środowiska lub powinny dostosować się do zmiany klimatu.

Polska podejmie kroki związane z opracowaniem nowej krajowej strategii adaptacyjnej i planu działań w zakresie przystosowania się do zmiany klimatu. Przygotowanie i realizacja celów krajowej strategii adaptacyjnej odbywać się będzie z udziałem kluczowych zainteresowanych stron, w tym organizacji pozarządowych, na szczeblu krajowym, regionalnym i lokalnym – powiedziała wiceministra Urszula Zielińska.

Gospodarka o obiegu zamkniętym (GOZ)

Unijni ministrowie dyskutowali ponadto na temat gospodarki o obiegu zamkniętym. Jak podkreślała wiceministra Anita Sowińska, odpady nie powinny być uważane za coś zbędnego, ale jako cenne zasoby, które należy wykorzystać.

Co więcej, są to zasoby, które możemy kształtować, stąd tak istotny jest element projektowania produktów, od którego w największym stopniu zależy, jakie odpady powstają w trakcie produkcji, dystrybucji, użytkowania i po zakończeniu użytkowania produktów, tzn. czy będą nadawać się do przygotowania do ponownego użycia, recyklingu lub ewentualnie termicznego przekształcania – mówiła wiceministra Anita Sowińska.

Ponadto GOZ stanowi także szansę dla przedsiębiorstw do rozwijania zaplecza technologicznego, poszukiwania optymalnych rozwiązań oraz budowania kompetencji i przewag konkurencyjnych, które mogą być przekazywane również do krajów poza UE – dodała.

Spotkania dwustronne

Na marginesie nieformalnego posiedzenia wiceministry uczestniczyły ponadto w spotkaniach bilateralnych. Wiceministra Urszula Zielińska spotkała się z komisarzem Unii Europejskiej ds. działań klimatycznych Wopke Hoekstrem oraz Christiane Rohleder, sekretarz stanu w niemieckim ministerstwie ds. środowiska. Wiceministra Anita Sowińska spotkała się z Christiane Rohleder, sekretarzem stanu w niemieckim ministerstwie ds. środowiska, Davidem Sury, dyrektorem generalnym ds. ochrony środowiska w czeskim ministerstwie środowiska oraz Cedric Bourillet, dyrektorem generalnym ds. prewencji we francuskim Ministerstwie Transformacji Ekologicznej.

Źródło: MKiŚ