Uprzejmie informujemy, że w związku z publikacją rozporządzenia
Parlamentu Europejskiego i Rady nr 1169/2011 w sprawie przekazywania
konsumentom informacji na temat żywności, na poziomie
europejskim zostały opracowane zmiany dotychczasowego systemu GDA prezentowanego na naszej
stronie. Nowe zasady systemu prezentowane są w zakładce powyżej i obowiązują przedsiębiorców stosujących Dobrowolny Program Znakowania Wartością Odżywczą RWS od dnia 13 grudnia 2016 r. |
|
Witamy na stronie Polskiej Federacji Producentów Żywności Związku Pracodawców poświęconej Dobrowolnemu Programowi Znakowania Wartością Odżywczą RWS.
Zmiany jakie zaszły w zakresie nawyków żywieniowych oraz aktywności fizycznej w społeczeństwie polskim mają niewątpliwy wpływ na powstawanie wielu niekorzystnych zjawisk w obszarze zdrowia publicznego. Zaliczyć można do nich między innymi wzrastający odsetek osób wykazujących nadwagę i otyłość. Przemysł żywnościowy aktywnie uczestniczy w licznych inicjatywach mających na celu zahamowanie niekorzystnych trendów w rozwoju niezakaźnych chorób cywilizacyjnych i poprawy stanu zdrowotnego społeczeństwa.
Jednym z kluczowych zadań stojących przed przemysłem żywnościowym jest wyjście naprzeciw oczekiwaniom społecznym poprzez zwiększanie dostępności informacji o wartości odżywczej żywności. Wiele firm w Unii Europejskiej, w tym firm członkowskich PFPŻ, podaje już informacje o wartości odżywczej na etykietach artykułów żywnościowych. Inicjatywa ta wykracza poza wymagania stawiane w regulacjach prawnych i ma charakter dobrowolny.
Realizując strategię Konfederacji Przemysłu Żywności i Napojów UE, PFPŻ ZP zachęca firmy żywnościowe w Polsce do zapoznania się z przedstawionym na niniejszych stronach Dobrowolnym Programem Znakowania Wartością Odżywczą RWS. Jesteśmy przekonani, że masowe podawanie informacji o wartości odżywczej na produktach żywnościowych, w połączeniu z szeroką edukacją społeczną prowadzoną w oparciu o wieloletnie programy edukacyjne typu "Trzymaj Formę!", może w dużym stopniu przyczynić się do zahamowania niekorzystnych trendów zdrowotnych związanych z nadwagą i otyłością. Tylko łatwo dostępne i zrozumiałe dla konsumenta informacje żywieniowe umożliwią mu podejmowanie samodzielnych i świadomych wyborów odnośnie diety i stylu życia, które powinny przyczynić się do utrzymania właściwego stanu zdrowia.
W powyższym kontekście proponowany przez PFPŻ ZP system znakowania żywności stanowi wkład w realizację zaleceń Europejskiej Platformy ds. diety, aktywności fizycznej i zdrowia w ustaleniu najlepszego kierunku działań zapewniającego konsumentom dostęp do niezbędnych z punktu widzenia zbilansowanej diety informacji żywieniowych, przy zachowaniu zasady równych warunków konkurencyjności podmiotów oraz nie dyskryminowaniu jakichkolwiek grup żywności.
W Polsce promocja systemu wśród przedsiębiorców odbywa się poprzez Dobrowolny Program Znakowania Wartością Odżywczą RWS prowadzony przez Polską Federację Producentów Żywności Związek Pracodawców i Główny Inspektorat Sanitarny na zasadzie partnerstwa publiczno-prywatnego.
Zachęcamy do zapoznania się z zasadami sytemu i stosowania go jako niezwykle ważnej cześci komunikacji z konsumentem. Pomoże Państwu w tym niniejszy portal internetowy, który jest multimedialnym przewodnikiem niezbędnym do wdrożenia systemu. W przypadku pytań prosimy o bezpośredni kontakt z biurem PFPŻ ZP.
|