Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Tysiące ton żywności dla najuboższych - po raz siódmy rusza w Polsce program PEAD
Ponad 62 000 ton żywności trafi w 2010r. do magazynów Banków Żywności w całej Polsce w ramach Europejskiego Programu Pomocy Żywnościowej (PEAD). Z pomocy żywnościowej skorzysta ponad 3 tysiące organizacji i instytucji, a za ich pośrednictwem ok. 1, 5 mln potrzebujących Polaków. Pierwsze artykuły trafiły do magazynów 22 marca. Dostawy potrwają do końca grudnia.

 PEAD jest realizowany w Polsce od 2004 roku, tj. od początku członkostwa w UE. Federacja Polskich Banków Żywności jest jedną z 4 organizacji akredytowanych do bezpośredniej realizacji Programu w Polsce.   

W tym roku Federacja podpisała umowę na systematyczne dostawy do magazynów Banków Żywności 20 produktów spożywczych, są to: mąka pszenna, makaron świderki, makaron krajanka, płatki kukurydziane, musli, krupnik, kawa zbożowa, herbatniki. ser żółty. ser topiony, mleko UHT, mleko w proszku, masło extra, cukier biały, dżem, kasza manna, kasza jęczmienna, kasza jęczmienna z warzywami, danie gotowe z makaronem. Żywność będzie dostarczona przez producentów wyłonionych w przetargu ogłoszonym przez Agencję Rynku Rolnego.

W dystrybucji żywności uczestniczy 31 Banków Żywności, które przekażą żywność ponad 3 tysiącom organizacji społecznych zajmujących się bezpośrednio dożywianiem w różnych regionach Polski. Żywność trafi do stowarzyszeń, fundacji, ośrodków, które prowadzą jadłodajnie lub przygotowują paczki żywnościowe.

Żywność otrzymywana w ramach Europejskiego Programu Pomocy Żywnościowej posiada specjalne oznakowanie.

Na opakowaniach znajduje się informacja:

„Pomoc Wspólnoty Europejskiej”, „Artykuł nie jest przeznaczony do sprzedaży”.

Logo organizacji np. Banków Żywności na opakowaniu wskazuje na organizację dystrybuującą dany produkt, natomiast logo Agencji Rynku Rolnego informuje o tym, kto jest administratorem tego Programu w Polsce.

 Ubóstwo w Polsce

W Polsce, wg danych GUS, 5, 6 % osób żyje w skrajnym ubóstwie, tj. poniżej minimum egzystencji, wśród tej grupy znaczną część stanowią dzieci. Stopa ubóstwa skrajnego wśród dzieci i młodzieży do lat 18 stanowi 9%. /dane za rok 2008, badania budżetów gospodarstw domowych, GUS/

Szeroka skala niesienia pomocy w programie PEAD zasługuje na szczególną uwagę tym bardziej, że rok 2010 został ogłoszony Europejskim Rokiem Walki z Ubóstwem i Wykluczeniem Społecznym,


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

 

Dodaj komentarz

Komentarze

Twój podpis:
Twój komentarz:
Wpisz kod z obrazka:
 

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij