Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
IERiGŻ: W 2017 r. wartość eksportu żywności może wynieść ponad 25 mld euro
Na ok. 25,3 mld euro szacuje tegoroczne wpływy z eksportu produktów rolno-spożywczych Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej. Nadwyżka eksportu nad importem może wzrosnąć do 8 mld euro wobec 7,1 mld euro w 2016 r.

"Przewiduje się, że wpływy z eksportu produktów rolno-spożywczych w 2017 r. mogą osiągnąć około 25,3 mld euro i być o blisko 5 proc. większe niż w 2016 r. Wydatki na import mogą się zwiększyć o niespełna 2 proc. do 17,3 mld euro" - informuje IERiGŻ w swoim raporcie.


Zdaniem ekspertów Instytutu, w 2017 r. najważniejszym czynnikiem mającym wpływ na handel zagraniczny produktami rolno-spożywczymi wydaje się być stagnacja gospodarcza w strefie euro, w tym szczególnie w Niemczech, co przekłada się na niską dynamikę popytu wewnętrznego. W związku z tym zmaleje popyt importowy na tych rynkach. Eksport będą utrudniały też rosyjskie embargo oraz ograniczenia wprowadzone w związku z występowaniem afrykańskiego pomoru świń w Polsce.


Na krajowym rynku trzody chlewnej sytuacja nadal będzie trudna, co wynika z rosnącej produkcji i ograniczeń w eksporcie. Skutkować to będzie spadkiem cen na rynkach unijnych. Handel drobiem i wołowiną zapowiadają się korzystnie, ale ograniczony popyt na rynkach docelowych (głównie w UE) będzie utrudniał eksport, podobnie jak nieco mniejsza produkcja wołowiny w kraju.


Do końca 2017 r. może nastąpić stabilizacja krajowej waluty na poziomie około 4,2-4,3 zł za euro, a dolar może kosztować 4,0-4,1 zł. Taki kurs złotego nadal będzie podtrzymywał konkurencyjność cenową polskich produktów zarówno na rynku UE jak i na pozaeuropejskich rynkach - uważa IERiGŻ.


W ocenie ekspertów, nieznacznie wzrośnie dynamika eksportu produktów zwierzęcych i w większym stopniu - produktów roślinnych. Spośród produktów zwierzęcych zwiększy się przede wszystkim wartość wywozu przetworów mleczarskich, ryb i przetworów rybnych, mięsa i podrobów, przetworów mięsnych. Zwiększy się eksport większości produktów roślinnych, w tym najbardziej rzepaku, świeżych owoców i warzyw, ziemniaków i przetworów ziemniaczanych, przetworów zbożowych, cukru i wyrobów cukierniczych, alkoholi oraz wód i napojów. Zmaleje eksport olejów i śruty, kawy, herbaty i kakao.


Niewiele zmaleje dynamika importu produktów zwierzęcych, a przywóz produktów roślinnych może być minimalnie mniejszy. Wzrośnie import produktów mleczarskich, żywych zwierząt, przetworów mięsnych oraz ryb i przetworów rybnych, a zmaleje mięsa i podrobów. Wśród produktów roślinnych, eksperci przewidują duży spadek importu nasion oleistych, olejów, ziemniaków, cukru i przetworów owocowych zrównoważy wzrost przywozu pozostałych towarów w tym szczególnie zbóż, śrut, wód i napojów.


W 2016 r. wartość eksportu produktów rolno-spożywczych zwiększyła się o 1,2 proc. do rekordowych 24,18 mld euro, a importu wzrósł o 6,2 proc. do 17,06 mld euro. W rezultacie nadwyżka zmalała do 7,12 mld euro wobec 7,82 mld euro w 2015 r.


Więcej informacji: PAP



Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij