Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Bogucki, MRiRW: W okresie cenowego kryzysu każdy wzrost eksportu żywności powinien cieszyć
W 2016 r. Polska wyeksportowała żywność za 24,1 mld zł, co oznacza wzrost o 1,2 proc. - Dla rolników i przetwórców nie są to liczby satysfakcjonujące, szczególnie biorąc pod uwagę ceny. 2016 rok był kolejnym rokiem spadku cen produktów spożywczych. Wolumen eksportowy zaliczył o wiele większy wzrost niż 1,2 procent – mówi w wywiadzie dla portalspozywczy.pl, Jacek Bogucki, sekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

- Reasumując – eksport pod względem ilości był satysfakcjonujący, ale pod względem cen już nie, szczególnie w pierwszym półroczu – dodaje minister Bogucki w wywiadzie dla portalspozywczy.pl.

Jego zdaniem, w okresie cenowego kryzysu na globalnym rynku rolno-spożywczym każdy wzrost eksportu powinien cieszyć. To znaczy, że jesteśmy w stanie przetrwać trudny okres i nawet zwiększać swoje możliwości eksportowe.

Producenci żywności skarżą się jednak na słabą dynamikę eksportu żywności. - Spadek dynamiki dotyczył w głównej mierze tych sektorów, w których nie jesteśmy producentem surowców. Jednak patrząc na sektory, w których produkty eksportowe pochodzą z polskich surowców, to ta dynamika jest zdecydowanie lepsza. Dobrym przykładem jest drób, którego eksport rośnie mimo trudnego okresu, z jakim boryka się branża – tłumaczy Jacek Bogucki.

Wielu producentów żywności już otwarcie mówi o protekcjonizmie i nagonce na polską żywności na rynkach unijnych.

- Na pewno każdy incydent stawiający w złym świetle polską żywności może wpływać na dynamikę polskiego eksportu żywności. Są to niedopuszczalne zjawiska, które podważają sens istnienia Unii Europejskiej. Jeśli rzeczywiście niektóre państwa zachowują się w taki sposób, że traktują wspólny rynek za korzystny tylko wtedy, kiedy sprzyja on interesom danego państwa, a jeśli nie – to szuka się barier administracyjnych lub nawet propagandowych, aby zdewaluować produkty z innego państwa, to takie zachowanie jest niedopuszczalne! My właśnie w takich przypadkach interweniujemy – przyznaje minister Bogucki w wywiadzie dla portalspozywczy.pl.

I podkreśla, że producenci żywności również muszą zdawać sobie sprawę, że na rynku często tego typu zjawiska się zdarzają i trzeba być producentem, którego produkty zawsze się obronią. - Należy maksymalnie dbać o jakość polskich produktów. Taka żywność – przy wsparciu ministerstwa rolnictwa – na pewno obroni się na wszystkich rynkach – dodaje.

MRiRW deklaruje pomoc w przypadkach zachowań protekcjonistycznych na obcych rynnach.

- W kwestii ograniczeń na rynku czeskim, interweniowaliśmy w Komisji Europejskiej, kwestionując przyjęte przez naszych południowych sąsiadów rozwiązania ustawowe. W dużej części zostały one podważone w Brukseli. W przypadku zarzutów w kwestiach jakości produktów to interwencje leżą po stronie odpowiednich służb – czy to weterynaryjnej czy fitosanitarnej – mówi Jacek Bogucki.

- Wspieramy polskich producentów na rynkach zagranicznych, pod warunkiem, że naprawdę nie dopuścili się nieprawidłowości - podkreśla.


www.portalspozywczy.pl



Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij