Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
MSP planuje stworzenie koncernu rolno-spożywczego
Resort skarbu chce stworzyć polski koncern rolno-spożywczy. Ma umożliwić to firmom skuteczne konkurowanie z zagranicznymi podmiotami. Powstaną kilkusetmilionowe oszczędności w skali roku na samych zakupach - ocenia minister skarbu Dawid Jackiewicz.

"To, co dziś proponujemy, to skonsolidowanie branży rolno-spożywczej po to, by dać jej siłę, by firmy przekroczyły pewną granicę, której dziś nie są w stanie przekroczyć, bo są zbyt małymi podmiotami" - powiedział minister w TVP 1.


"Stworzenie dużego koncernu spowoduje, że już na samych zakupach zaoszczędzimy kilkaset milionów złotych w skali roku, ograniczymy wydatki na biurokrację w wielu podmiotach, tworząc jedno centrum decyzyjne" - dodał.


Zapytany, jakie podmioty miałyby tworzyć holding, wskazał m.in. na Krajową Spółkę Cukrową i firmy zajmujące się gromadzeniem, przechowywaniem zapasów rolnych - chłodnie, zakłady przetwórstwa spożywczego.

"Jest tych podmiotów około 80. Gdyby większość z nich udało się zjednoczyć w nowym podmiocie, moglibyśmy wreszcie tchnąć pewną nadzieję, że będziemy mogli konkurować z międzynarodowymi firmami" - powiedział.


Dodał, że bez tego dziesiątki słabszych firm w ciągu roku, dwóch, czy kilku lat może czekać likwidacja.


Jackiewicz uważa, że jest potrzeba łączenia niektórych podmiotów w większe grupy, kooperujące i współpracujące ze sobą, również w innych sektorach.

"Wyspecyfikowaliśmy 19 sektorów, w których możemy szukać synergii, czyli możemy łączyć w większe grupy niektóre spółki" - powiedział.


Jackiewicz podtrzymuje, że ministerstwo skarbu powinno zostać zlikwidowane.

"To potężny, zbiurokratyzowany moloch organizacyjny, który zarządza już w tej chwili stosunkowo niewielką ilością spółek Skarbu Państwa. Jeśli w to miejsce powołamy agencję czy holding, który ograniczy zatrudnienie o 300 czy, być może, 400 etatów, będzie to poważna oszczędność, jeśli chodzi o wydatki" - poinformował.


Dodał, że resort, w którym się zatrudnia pół tysiąca osób, w tej formie nie jest już potrzebny.

"Wystarczy agencja rządowa bądź holding (...) zatrudniający nie więcej niż 100 osób, ale wyspecjalizowanych profesjonalistów w zarządzaniu majątkiem (...), którzy będą wiedzieli, jak tchnąć życie w spółki przez nich zarządzane" - ocenił.


Źródło: biznes.onet.pl


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij