Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Sukces samoregulacji reklamy żywności skierowanej do dzieci
Bardzo dobra ocena Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji dla sytemu samoregulacji nadawców dot. reklamy skierowanej do dzieci opartego na Zaleceniach Żywieniowych Polskiej Federacji Producentów Żywności.

Monitoring Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji był prowadzony w okresie 6 miesięcy przed wejściem w życie porozumienia i 6 miesięcy po jego wejściu w życie. Raport został opracowany wspólnie z firmą Nielsen i objął swoim zakresem dane dotyczące wszystkich przekazów reklamowych, analizowane w oparciu o kryteria żywieniowe.

 

W okresie lipiec-grudzień roku 2014 – zostało zidentyfikowanych 16036 przekazów reklamowych żywności, podczas gdy w takim samym okresie roku 2015 było to 7150 przekazów. Oznacza to spadek o blisko 60 procent.

 

W roku 2015 KRRiT nie stwierdziła emisji reklam produktów, które nie mogą być reklamowane zgodnie z punktem 11 kryteriów żywieniowych, a więc cukier i produkty na bazie cukru, napoje bezalkoholowe, chipsy i przekąski na bazie ziemniaków. W roku 2014 takich reklam było w sumie 3688. W tym punkcie porozumienie zostało zatem wypełnione w 100 procentach.


W przypadku reklam jogurtów liczba reklam spadła z 409 do 17, w przypadku napojów mlecznych z 273 do 12.


W kontrolowanym czasie roku 2014 wyemitowano 7930 przekazów handlowych cukru i produktów na bazie cukru. Do kategorii tej zaliczono: rogaliki, żelki, lizaki oraz gumę do żucia. W 2015 roku w analizowanym okresie nie wyemitowano przekazów handlowych tych produktów, zatem tego typu reklamy zostały całkowicie wyeliminowane.

 

Minister Krzysztof Luft, członek Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, uznał, że jest to duży wspólny sukces, niemożliwy do osiągniecia bez zaangażowania KRRiT, Rady Reklamy, PFPŻ ZP oraz Nadawców. Pan Minister podkreślił również, że system został uhonorowany wyróżnieniem EASA Alliance Best Practice Award za najlepszą inicjatywę samoregulacyjną 2015 roku.


Źródło: PFPŻ ZP

 



Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij