Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Cukier nie zdrożeje
Słodka i krzepiąca wiadomość: jest najtaniej od pięciu lat, i a może być i jeszcze taniej.

W lutym średnia cena detaliczna wynosiła 2,06 zł za kg cukru - podaje GUS. To zdecydowany zjazd w porównaniu z kwietniem 2011 r. kiedy trzeba było płacić aż 5 zł za kg. Kolejne miesiące według ekspertów powinny przynieść dalsze obniżki.


- Wygląda na to, że producenci przygotowują się do uwolnienia kwot cukrowych, co ma nastąpić w 2017 r. Postanowili nie czekać i z wyprzedzeniem umocnić swoją pozycję na rynku, co rozpętało wojnę cenową. To o tyle prawdopodobne, że podaż surowca się nie zmienia - komentuje Andrzej Gantner, dyrektor generalny Polskiej Federacji Producentów Żywności. 


Nadal na rynek może trafiać 1,4 mln ton cukru, czyli o ok. 200 tyś. ton mniej niż wynosi zapotrzebowanie. - Powodem spadku może być także to, że producenci starają się wyzbyć zapasów. Szacuje się, że w ich magazynach pozostaje wciąż 0,5 mln ton. Gdyby taka ilość trafiła do sprzedaży w momencie uwolnienia rynku, spowodowałoby to znaczące załamanie cen. Być może nie chcą do tego doprowadzić - dodaje Andrzej Gantner. 


Przedstawiciele Związku Producentów Cukru w Polsce uważają jednak, że jeszcze za wcześnie na takie działania. - To raczej sezonowa obniżka związana ze świętami. Popyt jest wzmożony, a producenci chcą to wykorzystać, zwłaszcza że nie wiadomo, jak sprzedaż będzie wyglądała w kolejnych miesiącach roku - powiedziano nam w ZPC. 


Niezależnie od tego, co jest powodem obniżek, eksperci uważają, że powrót do wysokich cen cukru już nam nie grozi. Co więcej, po uwolnieniu rynku można nawet oczekiwać kolejnych widocznych spadków. Wówczas nastąpi też uwolnienie rynku izoglukozy, której skalę produkcji ograniczają obecnie obowiązujące w Unii Europejskiej kwoty produkcyjne. - Izoglukoza jest dostępna w płynnej postaci. Tym samym jest łatwiejsza do zastosowana w wielu branżach gospodarki, w tym m.in. sektorze napojów. Większy popyt na nią może obniżyć zapotrzebowanie na cukier - uważa Andrzej Gantner. 

(Więcej w: Dziennik Gazeta Prawna)


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij