Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
"Inactivity, not calorie consumption, behind rising obesity"
Przyczyną rosnącego poziomu otyłości w Wielkiej Brytanii nie jest wzrost spożycia kalorii, ale spadek aktywności fizycznej.

W ubiegłym tygodniu na stronie internetowej brytyjskiego Instytutu Spraw Ekonomicznych (IEA) został opublikowany raport pt. „Inactivity, not calorie consumption, behind rising obesity in the UK”, z którego wynika, że czynnikiem odpowiedzialnym za wzrost otyłości w Wielkiej Brytanii jest brak aktywności fizycznej, a nie nadmierne spożycie energii ogółem (lub spożycie cukru).


Raport bazuje na danych dotyczących specyficznie rynku brytyjskiego i w związku z tym jego wyniki nie mogą być wprost przekładane na inne kraje, w których dane m.in. dotyczące spożycia energii mogą być inne.


Niemniej jednak, raport jest cenną publikacją w kontekście toczącej się obecnie dyskusji na temat nadwagi i otyłości, gdzie w głównej mierze odpowiedzialność za aktualny stan rzeczy przypisuje się nadmiernej konsumpcji, pomijając narastający problem braku aktywności fizycznej społeczeństw.


Warto przypomnieć, że w 2011 r. analogiczne wyniki uzyskali naukowcy z Australii (The Australian Paradox - http://www.australianparadox.com/). Badanie przeprowadzone przez Barclay’a i Brand-Millera wykazały bowiem, że spożycie cukru wśród konsumentów w Australii systematycznie spada od 30 lat, podczas gdy problem otyłości narasta.

 

Autor raportu "Inactivity, not calorie consumption, behind rising obesity in the UK" bazował na danych rządowych (m.in. DEFRA, National Diet and Nutrition Survey, ONS i British Heart Foundation), z których wynika, że spożycie cukru, tłuszczu i energii ogółem per capita w Wielkiej Brytanii od lat ma tendencję spadkową.

 

Najważniejsze dane wynikające z raportu:

  • Od 2002 roku, średnia masa ciała osób dorosłych w Wielkiej Brytanii wzrosła o 2 kg. Równocześnie, w tym samym okresie nastąpił spadek spożycia kilokalorii o ponad 4% i spadek konsumpcji cukru o prawie 7,5%;
  • Ilość spożywanej energii pochodzącej z żywności spożywanej poza domem spadła z 310 kcal/dzień w latach 2001/2002 do 219 kcal/dzień w 2012 r. (czyli w ciągu ostatnich 10 lat nastąpił spadek o prawie 100 kcal/ dziennie);
  • Dane dotyczące żywności spożywanej poza domem przez 2000 r. nie są dostępne, niemniej jednak autor raportu wskazuje, że w 1974 r. spożycie przez Brytyjczyków energii pochodzącej z żywności konsumowanej w domach przekracza ilość kilokalorii przyjmowaną w 2012 r. z produktami spożywanymi w domach i poza nimi.
  • Pomimo spadku spożycia kalorii, średnia masa ciała zwiększyła się o 5 kg od 1993 roku. Zatem kluczowa dla wzrostu otyłości w brytyjskim społeczeństwie jest ilość energii wydatkowanej.
  • Brytyjczycy przemierzają pieszo średnio 179 mil rocznie; podczas gdy w 1976 r. było to 255 mil. Konsumenci brytyjscy mniej jeżdżą również na rowerze (obecnie średnio 42 mil/rocznie podczas gdy w 1976 r. było to 51 mil/rocznie). 40% osób wskazuje, że nawet w drodze do pracy nie poruszają się pieszo
  • Korzystanie z maszyn i urządzeń biurowych prowadzących do oszczędności ludzkiej pracy oznacza, że ​​ludzie mają mniej okazji do aktywności fizycznej, zarówno w pracy, jak i w domu.

 

Wypowiadając się na temat raportu, jego autor, Christopher Snowdon, powiedział: "Przyczyną rosnącego poziomu otyłości w Wielkiej Brytanii nie jest wzrost spożycia kalorii, ale spadek aktywności fizycznej. Biorąc pod uwagę duże zainteresowanie mediów tematem otyłości, niepokojące jest, że tak niewiele osób ma świadomość, że w dużej mierze siedzący tryb życia, a nie nasze apetyty, są przyczyną wzrostu obwodu talii Brytyjczyków. Działacze promujący zdrowy tryb życia powinni skupić swoje wysiłki na rzecz zachęcania do uprawiania aktywności fizycznej, a nie na toczeniu wojen o żywność. Polityka anty-rynkowa, jak np. podatki dyskryminujące na żywność zawierającą tłuszcz, nie spowodują poprawy zdrowia społeczeństwa".


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij