Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Bank BGŻ o cenach pszenicy
Zakończony właśnie sezon 2013/14 na rynku zbóż zapisał się najniższym poziomem cen pszenicy od czterech lat. Wahania cen w trakcie sezonu były jednak dosyć duże, więc ceny uzyskiwane przez poszczególnych producentów mogły się znacznie różnić - podają analitycy Banku BGŻ.

   Zakończony właśnie sezon 2013/14 na rynku zbóż zapisał się najniższym poziomem cen pszenicy od czterech lat. Wahania cen w trakcie sezonu były jednak dosyć duże, więc ceny uzyskiwane przez poszczególnych producentów mogły się znacznie różnić.


W zakończonym z dniem 30.06 br. sezonie 2013/14 przeciętna cena pszenicy konsumpcyjnej, wyliczona na podstawie danych MRiRW, wyniosła 763 zł/t. Była tym samym o 22 proc. niższa niż w rekordowym sezonie poprzednim oraz niższa niż w dwóch poprzedzających go sezonach. Jednakże jeśli spojrzymy w nieco tylko szerszym horyzoncie czasowym, nie była to cena niska. Okazuje się, że była ona o 3 proc. wyższa od długookresowej średniej ceny z poprzednich pięciu sezonów 2008/09-2012/13.


Jeśli chodzi o dynamikę cen pszenicy podczas sezonu 2013/14, to na początku statystycznego sezonu, czyli przez kilka tygodni tuż przed zbiorami, notowano bardzo duży, wynoszący prawie 220 zł/t, spadek cen. Najniższą cenę zakupu pszenicy konsumpcyjnej zanotowano w drugim tygodniu sierpnia 2013 r. Wynosiła ona 668 zł/t. Z kolei najwyższą cenę po zbiorach zanotowano w trzecim tygodniu kwietnia - 808 zł/t. Ten przykład pokazuje jak duża jest rozpiętość cen podczas jednego sezonu, czyli jak ważny jest dobór momentu sprzedaży ziarna i jak istotne znaczenie może mieć próba ograniczania tego ryzyka.


Oczywiście cena zależy również od regionu, gdyż w przypadku zbóż, towaru masowego, koszty transportu mają duże znaczenie. W minionym sezonie notowaliśmy duży eksport netto, szczególnie za pośrednictwem portów, dlatego tam można było uzyskać najwyższe ceny. Im większe były koszty transportu z danego rynku lokalnego do portu, tym niższa była cena.


Poza czasem i miejscem dostawy, ceny zależą oczywiście również od jakości. Tzw. premia za jakość, czyli różnica pomiędzy cenami ziarna o jakości konsumpcyjnej i paszowej, była w minionym sezonie wyjątkowo niska. Świadczy to o wysokiej jakości ziarna ze zbiorów w 2013 r. oraz o stosunkowo dużym popycie na surowce zbożowe do produkcji pasz. Jednak w takim sezonie, kiedy jakość jest generalnie wysoka, ziarno o niskiej jakości, było kupowane po znacznie niższych cenach.


Wyraźnie niższe przeciętne ceny w sezonie 2013/14 niż w trzech wcześniejszych sezonach wynikały z sytuacji podażowej na świecie. Zbiory pszenicy były bowiem rekordowo wysokie i wyższe od zapotrzebowania. W UE oraz krajach WNP także zanotowano bardzo dobre zbiory, wysoka była również produkcja krajowa. Jak dotychczas w nowy sezon 2014/15 wchodzimy z cenami o kilkanaście procent niższymi niż przed rokiem. Najbardziej prawdopodobny scenariusz na okres zbiorów wskazuje na nieco niższe lub zbliżone ceny jak przed rokiem. Na podstawie bardzo wstępnych prognoz można oczekiwać, że przeciętna cena w całym sezonie będzie nieco niższa niż w sezonie ubiegłym. Jest jednak wiele czynników ryzyka, które mogą, szczególnie w dalszej części sezonu, działać w kierunku wyraźnych wzrostów cen.


(Źródło: Bank BGŻ/www.portalspozywczy.pl) 


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij