Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Umowa o wolnym handlu UE-USA może mieć duży wpływ na rynek drobiu
W połowie br. Unia Europejska rozpoczęła oficjalne negocjacje ze Stanami Zjednoczonymi nad wprowadzeniem umowy o wolnym handlu tzw. Transatlantic Trade and Investment Partnership (TTIP). Celem tych działań jest zarówno zniesienie barier taryfowych (ceł), jak również barier pozataryfowych, czyli norm, standardów, wymogów prawnych, itp. - informują analitycy Banku BGŻ.

TTIP ma dotyczyć prawie wszystkich sektorów gospodarki, w tym sektora rolnego. W przypadku rynku mięsa wydaje się, że najwięcej kontrowersji budzi otwarcie rynku drobiu. Jak podaje Agra Europe, eksport mięsa drobiowego ze Stanów Zjednoczonych do UE został wstrzymany prawie 17 lat temu.


Związane było to z wysokimi normami sanitarnymi, które obowiązują na terenie UE i odnoszą się również do produktów importowanych. Na rynku drobiu UE użycie wody chlorowanej (chlorinated water) przy produkcji mięsa drobiowego jest od wielu lat zabronione. Co więcej zakazem tym zostały też objęte inne produkty antybakteryjne. Standardy te uniemożliwiły producentom drobiu w Stanach Zjednoczonych na wejście na rynek UE, jednak obecnie w obliczu rozmów TTIP ta sytuacja może ulec zmianie.


TTIP stwarza możliwość wzajemnego uznania norm i standardów obowiązujących na obu rynkach. Jest to jednak obszar, który podlega negocjacjom. Na przebieg tych rozmów mają również wpływ różne grupy nacisku, w tym przedstawiciele z sektora drobiu. W chwili obecnej producenci mięsa kurcząt ze Stanów Zjednoczonych zrzeszeni w National Chicken Council (NCC) pracują nad strategią wejścia na rynek UE. Jednak jak podaje Agra Europe, z oficjalnych wystąpień NCC wynika, że szanse na tzw. zbliżenie norm sanitarnych są niewielkie. Producenci ze Stanów Zjednoczonych są sceptycznie nastawieni, ponieważ już wielokrotnie próbowali doprowadzić do wzajemnego uznania norm dot. produkcji mięsa drobiowego - ostatnio w ramach skargi złożonej do Światowej Organizacji Handlu (WTO) odnośnie do możliwości wejścia na rynek. Tymczasem skarga ta do tej pory nie została rozpatrzona.


Z kolei z analizy rynkowej wynika, ze Stany Zjednoczone, które są jednym z bardziej znaczących producentów drobiu na świecie, mogłyby rocznie eksportować do UE mięso drobiowe o wartości ok. 436 mln EUR. Rynek unijny stałby się zatem jednym z ich ważniejszych rynków zbytu.


Można się spodziewać, że negocjacje dot. otwarcia rynku drobiu w ramach rozmów TTIP nie będą łatwe. Producenci z UE obawiają się, że liberalizacja handlu ze Stanami Zjednoczonymi wpłynęłaby na wzrost podaży drobiu w UE i spadek jego cen. Takie otwarcie rynku mogłoby również utrudnić sytuację polskich eksporterów, którzy dynamicznie rozwijają sprzedaż na rynkach zagranicznych.


Źródło: portalspozywczy.pl, bank BGŻ


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij