Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Sejmowa komisja rolnictwa przeciw Polskiej Wódce z kukurydzy
Sejmowa komisja rolnictwa negatywnie zaopiniowała propozycję Ruchu Palikota, aby do definicji Polskiej Wódki wpisać, że jest to napój alkoholowy uzyskiwany nie tylko ze zbóż lub ziemniaków uprawianych na terenie naszego kraju, ale też z kukurydzy.

Nowa definicja napoju znajduje się w proponowanych przez rząd zmianach w ustawie o wyrobie napojów spirytusowych oraz o rejestracji i ochronie oznaczeń geograficznych napojów spirytusowych. Nowe przepisy mają zmienić definicję Polskiej Wódki/Polish Vodka i ustalają sposób przygotowania specyfikacji technicznej tego napoju spirytusowego.

 

Resort rolnictwa uzasadniał wcześniej, że nowe uregulowania prawne mają spowodować, by na terenie naszego kraju produkowano wódkę, która na podstawie oznaczeń geograficznych mogła by się odróżniać od innych wódek na europejskim rynku. MRiRW przypominało, że wódkę tę produkuje się w Polsce z ziemniaków lub tradycyjnych zbóż. Rządowy projekt przewiduje, że Polska Wódka musi być wytwarzana w Polsce.

 

Podczas drugiego czytania w Sejmie zaproponowano, aby w definicji Polskiej Wódki uwzględnić także możliwość jej produkcji z kukurydzy. Tylko dwóch posłów komisji głosowało jednak w środę za pozytywnym zaopiniowaniem tej poprawki, 20 było przeciw. Teraz poprawką zajmie się Sejm podczas głosowań.

 

W 2008 r. Unia Europejska dopuściła, by wódką nazywać napój alkoholowy produkowany z innych surowców pochodzenia rolniczego, np. winogron. W ocenie posłów - przeciwników poprawki - zawężenie definicji pozwoli utrzymać wysoką markę polskiej wódki na świecie - jako rozpoznawalnego produktu.

 

Za dopisaniem kukurydzy do definicji Polskiej Wódki był związek Pracodawców Polski Przemysł Spirytusowy. Przypominał, że wytwarzane w Polsce wódki korzystają z bazy surowcowej w postaci kukurydzy. Kukurydza jest najbardziej wydajnym z surowców wykorzystywanych do produkcji alkoholu, a niedopisanie jej do definicji spowoduje, że produkcja stanie się mniej opłacalna.

 

Krajowa Rada Gorzelnictwa i Produkcji Biopaliw negatywnie wypowiadała się o kukurydzy w trakcie prac nad zmianami. W ocenie Rady tradycyjna polska wódka nie powstawała z kukurydzy, bo nie jest ona tradycyjnym polskim zbożem.

 

Przeciwnicy podkreślali, że zapis nie oznacza zakazu produkcji wódki z kukurydzy, tylko zakaz wykorzystywania wobec takiego alkoholu nazwy Polska Wódka.

 

Do głosowania zmian może dojść podczas rozpoczętego w środę posiedzenia Sejmu.

 

Źródło: PAP


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij