Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Stabilizacja cen skupu mleka
Na krajowym rynku zbytu przetworów mleczarskich od początku 2011 r. przeważają wzrostowe tendencje cen. W lipcu w największym stopniu podrożały produkty stałe, tj. masło i mleko w proszku - średnio o ponad 4% w relacji miesięcznej.

Tym samym ich ceny o prawie 13% przewyższyły notowania ze stycznia br. Silne wzrosty były w dużym stopniu konsekwencją utrzymywania się w I półroczu br. dobrej koniunktury na te przetwory na rynkach światowych. Sery i twarogi w ciągu miesiąca zdrożały o 1,5%, natomiast artykuły płynne potaniały o prawie 2%.

 

Wysokie ceny zbytu przełożyły się na wyhamowanie sezonowych spadków cen skupu mleka. W lipcu br. mleczarnie za surowiec płaciły przeciętnie 119,28 PLN/hl, tj. na poziomie czerwca br., ale o ponad 16% więcej wobec analogicznego okresu ubiegłego roku. Zazwyczaj w tym miesiącu ceny obniżają się o około 1% w relacji miesięcznej. Biorąc pod uwagę wzrost wolumenu skupu, rosnące przetwórstwo mleka oraz obniżki światowych cen przetworów mleczarskich, w kolejnych miesiącach prawdopodobne są jednak niewielkie spadki cen skupu.

 

W ubiegłym miesiącu nieznacznie zmniejszyło się regionalne zróżnicowanie cen, bowiem w województwach w których kształtują się one powyżej średniej w kraju odnotowano ich obniżki: w województwie dolnośląskim o prawie 3% do 119,79 PLN/hl, lubuskim o około 1,3% do 123,95 PLN/hl, zachodniopomorskim o 2,5% do 122,76, a w podlaskim o niespełna 0,5% do 126,80 PLN/hl.

 

Większe podwyżki (o ponad 1% w relacji miesięcznej) zaobserwowano natomiast w województwie łódzkim (do 111,76 PLN/hl) oraz opolskim (do 117,42 PLN/hl).

 

Rynek mleczarski w Chinach

 

Według najnowszego raportu wydanego przez Datamonitor wartość rynku przetworów mleczarskich w Chinach w 2010 r. sięgnęła 17,7 mld USD (12,3 mld EUR), tj. wzrosła o prawie 10% wobec 2009 roku. Największy udział w przychodach ze sprzedaży miał sektor mleka pitnego (około 50%, tj. 8,9 mld USD).  Coraz większego znaczenia nabiera także produkcja jogurtów - wartość tego rynku w 2010 r. była szacowana na 6,9 mld USD.

 

Oprócz szybkiego wzrostu, sektor mleczarski w Państwie Środka charakteryzuje się też stosunkowo dużą innowacyjnością. W ubiegłym roku na rynek wprowadzono około 600 nowych produktów, co oznacza przyrost o ponad 14% w relacji rocznej. Więcej nowości "`mlecznych"' pojawiło się jedynie w Stanach Zjednoczonych.

 

Wśród nowo oferowanych artykułów mleczarskich przeważało mleko w różnych wariantach smakowych oraz z dodatkami funkcjonalnymi a następnie jogurty.

 

(Źródło: Bank BGŻ).


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij