Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Ceny trzody rosną, ale wciąż za mało
W lutym nastąpił długo oczekiwany przez producentów wzrost cen trzody chlewnej. Jednak osiągnięty poziom cen prawdopodobnie nadal nie pokrywa kosztów produkcji w większości gospodarstw.

Według danych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi w pierwszym tygodniu marca za kilogram żywca dostawcy w zakładach otrzymywali przeciętnie w kraju 4,13 PLN. Jest to najwyższa cena od końca września ubiegłego roku. W ostatnich pięciu tygodniach cena rosła bardzo szybko - łącznie o 0,57 PLN/kg, czyli o 16 proc. Był to jednak wzrost z bardzo niskiego poziomu. Na skutek afery dioksynowej u naszych zachodnich sąsiadów, w ostatnim tygodniu stycznia, przeciętna cena spadła w kraju do poziomu zaledwie 3,56 PLN/kg.

 

Obecna cena trzody chlewnej jest o 9 proc. wyższa niż przed rokiem. Jednak w tym samym czasie ceny pasz przemysłowych dla trzody wzrosły o 20-30 proc., a ceny pszenicy paszowej o 90 proc., co oznacza, że opłacalność tego kierunku produkcji uległa znacznemu pogorszeniu.

 

 

UE: w 2011 produkcja i konsumpcja drobiu się nie zmienią

 

W bieżącym roku produkcja i konsumpcja drobiu w UE - 27 będzie prawie taka sama jak w roku ubiegłym. Takie są wnioski płynące z bilansu opublikowanego w ubiegłym tygodniu przez Komisję Europejską (KE).

 

Według tych danych produkcja mięsa drobiowego w UE wzrośnie w bieżącym roku o 0,2 proc. i wyniesie 12,00 mln t w porównaniu z 11,98 mln t w 2010 roku. Import mięsa ma wynieść 778 tys. t, a eksport 1151 tys. ton. W rezultacie do rozdysponowania na rynku wewnętrznym pozostanie 11,63 mln ton. Daje to roczną konsumpcję na głowę przeciętnego mieszkańca UE na poziomie około 23,2 kg, czyli praktycznie tyle samo co w roku ubiegłym.

 

Można się zastanawiać jak prognoza bilansu zaprezentowana przez KE, jeśli się zrealizuje, przełożyłaby się na ceny. Prawdopodobnie, aby utrzymać poziom produkcji z ubiegłego roku, przy dużo droższych paszach, rynek będzie musiał zapewnić producentom odpowiednio wyższą cenę zbytu żywca. Jeśli dodatkowo sprawdzą się prognozy mówiące o poprawie sytuacji konsumentów w UE, rosnący popyt będzie również działał w kierunku wzrostów cen.

 

Komisja zakłada, że w bieżącym rok eksport będzie jedynie o 0,3 proc. wyższy niż w roku ubiegłym. Jeśli eksport wzrośnie bardziej, może to być kolejny czynnik napędzający wzrost cen w UE.

 

Podsumowując, prognozy przedstawione przez KE wskazują na możliwość znacznie wyższych cen na rynku drobiu niż w roku ubiegłym. Przy oczekiwanym niewielkim umocnieniu się złotego wobec euro, może to oznaczać, że ceny otrzymywane przez polskich producentów wzrosną nieznacznie mniej, ale prawdopodobnie nadal będą dość znacząco wyższe niż w roku ubiegłym.

BGZ_na_Zoltym

(Źródło: Bank Gospodarki Żywnościowej).


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij