Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Eksport mięsa ciągle rośnie
Według wstępnych danych Ministerstwa Finansów (za: MRiRW) w ubiegłym roku eksport mięsa i podrobów jadalnych (towarów objętych kodem CN 02) z Polski rósł bardzo dynamicznie. Eksport towarów z tej grupy wyniósł 2,10 mld EUR i był o 27 proc. wyższy niż w 2009 roku, kiedy wynosił 1,66 mld EUR. Warto przypomnieć, że w roku 2005, czyli pierwszym pełnym roku członkowstwa Polski w UE, eksport towarów z tej grupy wyniósł 1,01 mld EUR, czyli mniej niż połowę obecnej wartości.

Nadwyżka w handlu również znacząco wzrosła, świadcząc o konkurencyjności tej gałęzi polskiego sektora rolno-spożywczego. Dodatnie saldo w roku ubiegłym przekroczyło 1 mld EUR, podczas gdy rok wcześniej wynosiło niespełna 0,6 mld EUR. Tak duży wzrost nie byłby możliwy bez dużego wzrostu produkcji trzech głównych gatunków żywca: wieprzowego, drobiowego i wołowego.

 

Jeśli chodzi o wolumen eksportu, to w 2010 r. przekroczył on 1,10 mln t wobec 0,85 mln t rok wcześniej. W tym samym czasie import mięsa i podrobów do Polski oscylował w pobliżu 0,6 mln ton.

 

Z całości eksportu mięsa i podrobów, najważniejsze znaczenie ma eksport mięsa i podrobów z drobiu (CN 0207). Wolumen tego eksportu wyniósł 400 tys. ton. W następnej kolejności jest eksport mięsa wołowego świeżego, chłodzonego i mrożonego (CN 0201 i CN 0202) – w ubiegłym roku przekroczył on 273 tys. ton. W dalszej kolejności eksport mięsa wieprzowego świeżego, chłodzonego i mrożonego (CN 0203). Polska nie jest już takim potentatem w eksporcie tego towaru jak jeszcze kilka lat temu, ale sprzedaż za granicę w ubiegłym roku wzrosła o 64 proc. i wyniosła 246 tys. ton. Ważną pozycją w eksporcie towarów z analizowanej grupy są również jadalne podroby wołowe, wieprzowe (CN 0206) ze sprzedażą na poziomie 69 tys. t oraz tłuszcz wieprzowy i drobiowy (CN 0209) ze sprzedażą wielkości 65 tys. ton.

 

 

UE: rekordowy eksport produktów wieprzowych

 

Ubiegły rok był korzystny dla unijnych eksporterów produktów wieprzowych. Według danych Eurostatu w ubiegłym roku kraje UE wyeksportowały do krajów trzecich 2,69 mln t mięsa, przetworów, podrobów i tłuszczów wieprzowych. Oznaczało to wzrost o 13 proc., tj. o 0,3 mln ton. Podane wyniki są bardzo dobre; unijny eksport okazał się nawet nieznacznie wyższy niż w rekordowym roku 2008.

 

Na duży wzrost eksportu złożyła się większa sprzedaż przede wszystkim do krajów we Wschodniej Europie i Wschodniej Azji. Największy przyrost importu z UE zanotowały: Filipiny, Białoruś, Rosja, Japonia i Chiny.

 

Wśród towarów, których sprzedaż zwiększyła się najbardziej były: mrożone mięso odkostnione, mrożone podroby oraz słonina.

 

Jeśli chodzi o kraje UE, które najbardziej zwiększyły swój eksport produktów wieprzowych, to na pierwsze miejsce zdecydowanie wysuwają się Niemcy, z przyrostem sprzedaży o 94 tys. ton. W następnej kolejności jest Dania (+54 tys. t), a na trzecim Polska (+40 tys. t), która wyprzedziła Francję (+33 tys. t) i Hiszpanię (+30 tys. t).

               
            
BGZ_na_Zoltym

(Źródło: Bank Gospodarki Żywnościowej|).


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

 

Dodaj komentarz

Komentarze

Twój podpis:
Twój komentarz:
Wpisz kod z obrazka:
 

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij