Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Soja na światowych rynkach wciąż jest droga
Notowania cen soi na światowych rynkach utrzymują się na bardzo wysokim poziomie, czego główną przyczyną pozostają uwarunkowania popytowe. Przewidywany obecnie spadek zbiorów soi w ujęciu globalnym jest bowiem relatywnie niewielki. Według prognoz z grudnia br. Amerykańskiego Departamentu ds. Rolnictwa (USDA) światowa produkcja soi w sezonie 2010/2011 będzie niższa o niecały 1% niż w sezonie 2009/2010 i wyniesie 257,8 mln ton - informują analitycy BGŻ.

Ceny soi na światowych rynkach są na bardzo wysokim poziomie

Wspomniane czynniki kształtujące poziom cen soi dość dobrze obrazuje sytuacja na amerykańskim rynku. W USA, które są największym producentem soi w skali globalnej, zbiory w bieżącym sezonie 2010/2011 uważane są za rekordowo duże. Według USDA osiągnęły poziom 91,9 mln t wobec 91,4 mln t w sezonie 2009/2010 i przeciętnie 80,2 mln t w ciągu 3 wcześniejszych sezonów. Niemniej, popyt na amerykańską soję pozostaje ogromny. W grudniowym raporcie Oilseeds: World Markets and Trade USDA kolejny raz skorygowała w górę prognozy całkowitego eksportu soi z USA w bieżącym sezonie - w stosunku do prognoz z listopada o 0,6 mln t - do poziomu 43,3 mln t. Dla porównania, w sezonie 2009/2010 sprzedaż zagraniczna amerykańskiej soi, przy zbliżonej wielkości zbiorów do tegorocznych, wyniosła 40,9 mln ton.

Jeśli chodzi o globalny import soi, duże zapotrzebowanie zgłaszają tradycyjnie m.in. Chiny, które w poprzednich latach odpowiadały za 60% światowych zakupów soi. USDA spodziewa się, że w bieżącym sezonie 2010/2011 zaimportują one 57 mln t soi wobec 50 mln t w sezonie 2009/2010. Większy będzie również prawdopodobnie import do UE (14 mln t wobec 12,9 mln t w sezonie 2009/2010).

Choć ceny soi na globalnym rynku są wysokie, według Rabobanku, istnieje potencjał do dalszych podwyżek. W tym kierunku mogą oddziaływać m.in. oczekiwania co do niższych zbiorów w Ameryce Południowej, zarówno w Brazylii, jak i w Argentynie.

(Źródło: Bank Gospodarki Żywnościowej)


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

 

Komentarze

Dodaj komentarz


Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij