Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Międzynarodowa Rada Zbożowa obniżyła prognozę globalnej produkcji zbóż
W porównaniu do październikowych prognoz Międzynarodowa Rada Zbożowa obniżyła globalną produkcję zbóż w sezonie 2010/11 o 5 mln t do 1 725 mln t (-3,5 proc. r/r, bez ryżu). Zmiana ta wynika przede wszystkim z niższych niż pierwotnie zakładano zbiorów kukurydzy - podają analitycy BGŻ.

Dotychczas oczekiwano, iż światowe zbiory tego zboża będą wyższe, aniżeli w sezonie poprzednim. W listopadzie po raz pierwszy Rada prognozuje, iż wyniosą one 810 mln t, czyli będą o 1 mln t niższe niż przed rokiem. Szacunki zbiorów pszenicy pozostały na poziomie 644 mln ton (-4,9% r/r).

Z drugiej strony Rada podniosła szacunki globalnego popytu na zboża o 1 mln t do 1 786 mln t (+1,6 proc.). Jednakże pełna analiza bilansu popytu i podaży w skali światowej wymaga uwzględnienia zapasów na początku sezonu 2010/11, które wg Rady rosły od sezonu 2007/08 i wyniosły 401 mln t (+ 29 mln t r/r). Oznacza to, iż całkowita podaż zbóż w bieżącym sezonie wyniesie 2 126 mln t wobec 2 159 mln t w sezonie poprzednim, co oznacza spadek o 1,5 proc.

Wg Rady niższe niż przed rokiem zbiory i wzrost popytu oznaczają spadek zapasów na koniec sezonu o 61 mln t do 340 mln ton na koniec czerwca 2011 roku. Jest to poziom zapasów końcowych wyższy od obserwowanego w sezonach rekordowo wysokich cen zbóż 2006/07 oraz 2007/08 odpowiednio o 21,0 proc. oraz 13,7 proc.

Stąd też oceniamy, iż notowany w okresie od lipca do listopada br. średni wzrost cen zbóż na rynku globalnym o 50 proc. nie wynika bezpośrednio ze zmian w bilansie popytu i podaży. Przyczyny silnych wzrostów należy raczej upatrywać zakazie eksportu zbóż z Rosji oraz wprowadzenia kontyngentów eksportowych przez Ukrainę, jak również wzrostu zainteresowania inwestorów rynkami terminowymi zbóż i innych surowców rolnych. Ponadto, wysokie ceny zbóż wspierane są napiętym bilansem na rynku roślin oleistych.

(Źródło: Bank Gospodarki Żywnościowej)


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

 

Komentarze

Dodaj komentarz


Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij