Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
MRZ: Spadek podaży zbóż w skali światowej będzie niewielki
Międzynarodowa Rada Zbożowa, w raporcie opublikowanym 28 października, po raz kolejny obniżyła prognozowany poziom zbiorów zbóż na świecie. Wg ekspertów Rady globalna produkcja ziarna w sezonie 2010/2011 wyniesie 1 730 mln t, czyli o 11 mln t mniej, aniżeli oczekiwano we wrześniu. Rada utrzymała dotychczasowe szacunki zbiorów pszenicy (644 mln t, wobec 677 mln t w sezonie 2009/2010), jednak obniżyła w stosunku do poprzedniego miesiąca prognozy produkcji kukurydzy z 824 mln t do 814 mln ton - informują eksperci BGŻ.

Należy jednak zauważyć, iż w tym przypadku nadal oczekiwany jest wzrost produkcji w stosunku do ubiegłego roku -- o ok. 3 mln ton.

Jeżeli wziąć pod uwagę zapasy ziarna z poprzedniego sezonu 2009/2010, to całkowita podaż zbóż na świecie (bez ryżu) wg Rady wyniesie w sezonie 2010/2011 2 129 mln t, czyli będzie o niespełna 1,4% niższa, niż przed rokiem (- 30 mln ton). Oczywiście należy dodać, iż zmianie ulegnie również druga strona równania i przewiduje się, iż globalne zapotrzebowanie na zboże wzrośnie do 1785 mln ton, czyli o 26 mln t (1,5% r/r).

Zmiany te przekładają się na prognozowany spadek zapasów z jakimi świat wejdzie w kolejny sezon 2011/2012 do 345 mln t, wobec rekordowego poziomu 399 mln t szacowanego na początek lipca 2010, czyli sezonu 2010/2011. W okresie niskich zbiorów, czyli w latach gospodarczych 2006/2007 oraz 2007/2008, globalne zapasy końcowe spadały odpowiednio do 281 mln t i 294 mln t, czyli do poziomów znacznie niższych niż szacowany dla bieżącego sezonu.

Dlatego też uważamy, iż notowane od lipca br. wzrosty cen zbóż na rynku europejskim i światowym są przede wszystkim wynikiem sytuacji w basenie Morza Czarnego (prawie całkowite wyłącznie się z eksportu) oraz nastrojów na rynkach terminowych.

Koncentrując się na rynku UE należy zauważyć, działania Rosji i Ukrainy znacząco przekładają się na wzrost popytu eksportowego, co oznacza zwiększenie się presji na podwyżki cen zboża. Ponadto, w wyniku niekorzystnego przebiegu warunków pogodowych w głównych regionach upraw, w tym w Polsce i Niemczech, w stosunku do lat poprzednich nastąpił znaczny spadek podaży zbóż o parametrach konsumpcyjnych.

Przełożyło się to na dynamiczny wzrost premii za jakość, zarówno w przypadku pszenicy, jak i żyta. Stąd też, o ile nadal trudno jest przewidzieć kształtowanie się ogólnego poziomu cen zbóż w UE (w związku z oderwaniem się w dużej mierze kształtowania się cen od czynników popytowo - podażowych), należy przyjąć, iż premia za zboża jakościowe utrzyma się do końca sezonu na wysokim poziomie i może jeszcze wzrosnąć przed kolejnymi zbiorami.

(Źródło: Bank Gospodarki Żywnościowej)


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

 

Komentarze

Dodaj komentarz


Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij