Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Konferencja w sprawie WPR po 2013 r. jako zwieńczenie debaty publicznej
Około 600 przedstawicieli z całej UE spotka się w poniedziałek i wtorek w Brukseli, aby porozmawiać o przyszłości wspólnej polityki rolnej po 2013 r. Konferencja będzie służyła omówieniu zainicjowanej przez Komisję w kwietniu debaty publicznej na temat przyszłości WPR po 2013 r., a także sformułowaniu nasuwających się na jej podstawie wniosków w oparciu o cztery podstawowe zagadnienia: „Dlaczego potrzebna jest wspólna polityka rolna? Jakie są oczekiwania obywateli wobec rolnictwa? Dlaczego warto zreformować WPR? Jakich narzędzi potrzebuje przyszła WPR?”. Konferencja będzie doskonałą okazją do dyskusji poprzedzającej opracowanie przez Komisję komunikatu w sprawie przyszłości WPR, który ma zostać opublikowany w listopadzie 2010 r. Oprócz konferencji w centrum Brukseli (Place St Catherine) odbędą się targi prezentujące różnorodność najlepszych produktów europejskiego rolnictwa, a wszystkie państwa członkowskie przygotują stanowiska oferujące wybrane specjały kuchni narodowej.

Komisarz ds. rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich Dacian Cioloș w wystąpieniu poprzedzającym konferencję zwrócił uwagę na szeroki odzew, z jakim spotkała się debata publiczna. W ciągu 2 miesięcy napłynęło prawie 6 000 opinii internautów, a także stanowiska około 80 ośrodków analitycznych oraz 93 organizacji pozarządowych. Komisarz stwierdził: „Świadczy to o tym, że wspólna polityka rolna wzbudza wiele emocji, a nadesłane odpowiedzi pokazują, że nasza polityka w tym zakresie dotyczy nie tylko produkcji żywności, lecz również dostarczania szerzej rozumianych dóbr publicznych. Z radością czekam na niedzielno-poniedziałkowe targi na Place St Catherine – w których każdy będzie mógł wziąć udział – jako okazję do zaprezentowania europejskiej różnorodności. Potwierdza to moje głębokie przekonanie, że wspólna polityka rolna służy nie tylko rolnikom, lecz wszystkim obywatelom UE – podatnikom i konsumentom”.

Debata publiczna – twoje zdanie się liczy

Od 12 kwietnia do 11 czerwca toczyła się zainicjowana przez Komisję debata publiczna na temat przyszłości wspólnej polityki rolnej, mająca na celu zebranie opinii społeczeństwa na temat czterech podstawowych zagadnień. W ciągu 2 miesięcy wpłynęło ponad 5 800 odpowiedzi ze strony obywateli oraz 93 podmiotów zainteresowanych i 80 ośrodków analitycznych. Ponad 1 000 odpowiedzi napłynęło z Niemiec i Polski, a także ponad 100 z Francji, Łotwy, Austrii, Hiszpanii, Belgii, Wielkiej Brytanii i Irlandii. Podsumowanie odpowiedzi zostanie przedstawione uczestnikom konferencji w poniedziałek, ale ich treść w skrócie wygląda następująco:

Dlaczego potrzebna jest wspólna polityka rolna? Przede wszystkim w celu zagwarantowania dostaw żywności, choć nie tylko dlatego. Wielu obywateli, organizacji pozarządowych i ośrodków analitycznych podkreśliło znaczenie zapewnienia uczciwej konkurencji wśród rolników, w przemyśle spożywczym i wśród dystrybutorów. Kolejnym ważnym celem była ochrona różnorodności rolnictwa na obszarze całej Unii.

Jakie są oczekiwania obywateli wobec rolnictwa? Z debaty publicznej wynika, że zgodnie z oczekiwaniami społeczeństwa rolnictwo powinno przede wszystkim zapewnić bezpieczną żywność po przystępnych cenach, gwarantując zrównoważone wykorzystanie gruntów, a także aktywność obszarów wiejskich.

Dlaczego warto zreformować WPR? Aby zminimalizować wahania cen żywności oraz zapewnić europejskim rolnikom godziwe warunki życia. Warto ją zreformować także po to, by przyczynić się do starań o zapewnienie żywności na całym świecie, zwiększenia możliwości w zakresie rozwiązywania problemów dotyczących środowiska naturalnego, jakości i bezpieczeństwa żywności, poprawy konkurencyjności rolnictwa oraz ochrony bogactwa krajobrazu, który jest naszym wspólnym dziedzictwem.

Jakich narzędzi potrzebuje przyszła WPR? Panuje zgoda co do konieczności dalszego rozwijania istniejących mechanizmów. Niektórzy apelują o większy nacisk na wynagradzanie rolników za dostarczanie dóbr publicznych, zwłaszcza jeśli są one związane z ochroną i zachowaniem środowiska naturalnego.

Konferencja w dniach 19-20 lipca – WPR po 2013 r.

Dwudniowa konferencja rozpocznie się od podsumowania opinii wyrażonych w ramach debaty publicznej i przedstawienia szczegółów nowego badania EUROBAROMETRU, dotyczącego stanowiska obywateli w sprawie WPR. Następnie odbędzie się dyskusja panelowa z udziałem ekspertów z omawianych dziedzin. Poniedziałkowe popołudnie poświęcone będzie warsztatom dotyczącym bezpieczeństwa żywności, przyszłości mieszkańców obszarów wiejskich, środowiska naturalnego oraz dostarczania dóbr publicznych przez rolnictwo, a także jakości, różnorodności i zdrowia. Podczas wtorkowej sesji porannej, której przewodniczyć będzie dyrektor generalny DG AGRI Jean-Luc Demarty, przeanalizowane zostaną pomysły zebrane w trakcie warsztatów. Następnie odbędą się kolejne warsztaty dotyczące utrzymania zdolności w zakresie produkcji żywności, zachowania różnorodności obszarów wiejskich, dostarczania dóbr publicznych przez rolnictwo oraz wspierania jakości i różnorodności dostaw żywności. We wtorek po południu nadejdzie czas na sformułowanie wniosków z dyskusji.

Targi „Flavour for Life” – prezentacja różnorodności europejskiego rolnictwa

Burmistrz Brukseli Freddy Thielemans wraz z komisarzem Dacianem Cioloșem oraz belgijską minister ds. rolnictwa Sabine Laruelle otworzą targi „Flavour for Life” na Place St Catherine w niedzielę o godz. 11.00. W ramach targów przygotowane zostaną stoiska ze specjałami kuchni wszystkich państw członkowskich oraz takie atrakcje jak degustacja hiszpańskiej oliwy z oliwek, pokaz tańców ludowych, występ portugalskiej gwiazdy muzyki fado oraz innych zespołów muzycznych. W poniedziałek wieczorem na zakończenie targów odbędzie się przyjęcie dla uczestników konferencji, podczas którego zostaną wręczone nagrody w konkursie na projekt europejskiego logo stosowanego na oznaczenie produktów ekologicznych, obowiązującego od dnia 1 lipca 2010 r.


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

 

Komentarze

Dodaj komentarz


Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij