HOME PODSTAWOWE INFORMACJE BEZPIECZEÑSTWO KONSUMENTA PRZEPISY FAKTY I MITY AROMATY SUBSTANCJE S£ODZ¡CE  
START SUROWCE I SUBSTANCJE S£ODZ¡CE Substancje s³odz±ce Charakterystyka najpopularniejszych substancji s³odz±cych Aspartam (E951)
SUROWCE I SUBSTANCJE S£ODZ¡CE
 
 
 
Aspartam (E951)

Jest oko³o 200 razy bardziej s³odki od cukru (sacharozy) przy warto¶ci energetycznej wynosz±cej 4 kcal/g. Poniewa¿ ju¿ niewielka ilo¶æ aspartamu wystarcza do nadania produktowi po¿±danego smaku s³odkiego, ilo¶æ kalorii dostarczona przez aspartam jest nieznaczna. Przyk³adowo, szczypta aspartamu dostarczaj±ca zaledwie 0,1 kcal energii ma tak± sam± s³odycz jak ³y¿eczka cukru o warto¶ci energetycznej 16 kcal.
Aspartam zosta³ odkryty w Stanach Zjednoczonych w 1965 r.
Jest u¿ywany przy produkcji napojów, d¿emów, deserów, s³odzików sto³owych, ciastek czy gumy do ¿ucia.
Aspartam jest powszechnie stosowany w Unii Europejskiej, oraz w wielu innych czê¶ciach ¶wiata, w tym w Kanadzie, Ameryce Po³udniowej i Japonii.

Aspartam sk³ada siê z dwóch naturalnie wystêpuj±cych aminokwasów (fenyloalaniny i kwasu asparaginowego ) po³±czonych metanolem. W organizmie cz³owieka aspartam rozk³ada siê do fenyloalaniny, kwasu asparaginowego i metanolu. Fenyloalanina i kwas asparaginowy to aminokwasy, które wystêpuj± w wiêkszo¶ci produktów spo¿ywczych zawieraj±cych bia³ko – m.in. w miêsie, produktach mlecznych i warzywach.
Metanol, w przypadku wystêpowania w du¿ych ilo¶ciach mo¿e mieæ szkodliwe dzia³anie dla organizmu.  Jednak¿e, ilo¶æ metanolu powstaj±ca w wyniku rozk³adu aspartamu jest znikoma i znacznie mniejsza, ni¿ w przypadku naturalnej zawarto¶ci tego zwi±zku w owocach i warzywach – przyk³adowo: szklanka soku pomidorowego lub soku jab³kowego zawiera oko³o 12 razy wiêcej metanolu ni¿ porównywalna ilo¶æ napoju bezalkoholowego s³odzonego aspartamem.

Bezpieczeñstwo stosowania aspartamu by³o przedmiotem wielu badañ i ocen ró¿nych niezale¿nych instytucji naukowych, w tym Komitetu Naukowego ds. ¯ywno¶ci (SCF), Europejskiego Urzêdu ds. Bezpieczeñstwa ¯ywno¶ci (EFSA) oraz Wspólnego Komitetu Ekspertów FAO / WHO ds. Dodatków do ¯ywno¶ci ( JECFA).

W dniu 8 stycznia 2013 r. Europejski Urz±d ds. Bezpieczeñstwa ¯ywno¶ci (EFSA) opublikowa³ projekt opinii naukowej w sprawie bezpieczeñstwa aspartamu, opracowanej na podstawie wszelkich dostêpnych informacji na temat aspartamu i produktów jego rozpadu . W projekcie opinii EFSA stwierdza, ¿e aspartam i produkty jego rozpadu nie stanowi± zagro¿enia dla bezpieczeñstwa na obecnym poziomie ekspozycji. Obecne dopuszczalne dzienne spo¿ycie (ADI) na poziomie 40 mg/kg masy cia³a na dobê jest uwa¿ane za bezpieczne dla ogólnej populacji. Finalna opinia zostanie opublikowana pod koniec 2013 r.

Ze wzglêdu na to, ¿e aspartam jest ¼ród³em fenyloalaniny, osoby chore na fenyloketonuriê powinny wykluczyæ go z diety – podobnie jak powinny ograniczaæ spo¿ycie jakichkolwiek produktów zawieraj±cych fenyloalaninê. Aby u³atwiæ tym konsumentom wybór odpowiednich dla nich produktów, produkty zawieraj±ce aspartam s± odpowiednio oznakowane.
Rozmiar: 541 bajtów
CMS by - WEB interface
Poleæ stronê Drukuj Mapa Serwisu Na górê
   
2005 - 2024 © PFPZ, Wszystkie prawa zastrze¿one
Serwis PFP¯ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodê na ich zapis lub wykorzystanie.
Wiêcej informacji mo¿na znale¼æ w Polityce prywatno¶ci.
Akceptujê politykê prywatno¶ci i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij