Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Relacja z konferencji szkoleniowej PFPŻ ZP pt.: "Dodatki do żywności"
Relacja z konferencji szkoleniowej PFPŻ ZP pt.: "Dodatki do żywności"


sala 23_02zmm


Konferencja została zorganizowana w dniu 12 marca 2014 r. przez Polską Federację Producentów Żywności Związek Pracodawców była poświęcona stosowaniu dodatków do żywności. Temat ten jest szczególnie istotny dla przemysłu spożywczego ze względu na trudności interpretacyjne obowiązujących przepisów unijnych o dodatkach, nowe wytyczne Komisji Europejskiej, a także planowane kolejne zmiany ustawodawstwa.


Konferencja odbyła się w hotelu Marriott w Warszawie, zgromadziła ponad 80 przedstawicieli branży żywnościowej. Otwarcia konferencji dokonał Andrzej Gantner - dyrektor generalny PFPŻ ZP.


Prezentację dotyczącą wytycznych Komisji Europejskiej w zakresie stosowania dodatków do żywności i aromatów, uwzględniającą proponowaną szczegółową klasyfikację żywności do kategorii zawartych w rozporządzeniu nr 1333/2008, przedstawiła Pani Joanna Gajda-Wyrębek z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny. W swoim wystąpieniu przedstawiła m.in. zasady klasyfikacji żywności o właściwościach barwiących zawarte w opublikowanym przewodniku Komisji Europejskiej, a także prace nad wytycznymi unijnymi z zakresu aromatów, enzymów, wzmacniaczy aromatu, a także klasyfikacji żywności do celów stosowania rozporządzenia 1333/2008.


Pani Joanna Gajda-Wrębek podczas konferencji omówiła również temat poświęcony substancjom słodzącym w żywności. W swoim wystąpieniu przedstawiła m.in. warunki stosowania tych dodatków w żywności określone w przepisach oraz ustalenia dotyczące bezpieczeństwa opublikowane w opiniach naukowych Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności EFSA. Zwróciła także uwagę na sposób podawania na opakowaniach informacji o zastosowanych substancjach słodzących, w tym o glikozydach stewiolowych.


Dodatkowo Pani Joanna Gajda-Wrębek  szczegółowo zapoznała uczestników konferencji z aktualnymi uregulowaniami prawnymi dotyczącymi aromatów dymu wędzarniczego, zwracając uwagę na definicję, warunki stosowania i znakowania tych aromatów, a także obowiązujące okresy przejściowe umożliwiające przedsiębiorcom dostosowanie swoich technologii i produktów do nowych wymagań w związku z opublikowaniem unijnego wykazu dozwolonych produktów początkowych dopuszczonych do środków aromatyzujących dymu wędzarniczego.


Profesor Krzysztof Krygier ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie w swojej prezentacji przedstawił temat dotyczący stosowania dodatków do żywności w XXI wieku. Zwrócił uwagę m.in. na negatywne postrzeganie dodatków w żywności przez konsumentów, sposób przekazywania informacji o dodatkach przez różnego rodzaju media, bezpieczeństwo spożywania dodatków, wyniki badań naukowych, a także na znaczenie technologiczne i zdrowotne stosowania dodatków w produktach spożywczych.


Na temat badań laboratoryjnych dodatków do żywności oraz interpretacji wyników mówiła Pani Hanna Wachowska z J.S. Hamilton Poland S.A. W swoim wystąpieniu przedstawiła stosowane metody analityczne oznaczania dodatków do żywności, zwracając przy tym uwagę na określone grupy dodatków oraz konkretne przykłady wyników badań.


Prace Komisji Europejskiej dotyczące nowych przepisów o dodatkach do żywności przedstawiła Pani Joanna Gajda - Wyrębek. W swojej prezentacji omówiła m.in. proponowane przez Komisję Europejską i państwa członkowskie UE zmiany warunków stosowania dodatków do żywności w załączniku II do rozporządzenia nr 1333/2008, a także interpretacje dotyczące podawania na etykietach nazw konkretnych dodatków do żywności.


Zagrożenia prawne i medialne związane ze stosowaniem dodatków do żywności omówił  Mecenas Marcin Tomasik z Kancelarii Tomasik Jaworski Sp. p. W swoim wystąpieniu przedstawił szczegółowo obszary zagrożeń prawnych i medialnych istotne dla producentów żywności, podając praktyczne wskazówki dotyczące reakcji prawnych możliwych do podjęcia przez przedsiębiorców.

 

Konferencję prowadziła Pani Dorota Kozłowska – Dyrektor ds. Legislacji Polskiej Federacji Producentów Żywności Związku Pracodawców.

 

Partnerzy Strategiczni PFPŻ ZP:

  • J.S. Hamilton Poland S.A.
  • TÜV Rheinland Polska Sp. z o.o.
  • Mercedes - Benz Warszawa Sp. z o.o.
  • Kancelaria Dentons

 

Patroni konferencji PFPZ ŻP

  • Krajowa Rada Drobiarska - Izba Gospodarcza
  • Krajowa Unia Producentów Soków
  • Stowarzyszenie Rzeźników i Wędliniarzy RP
  • Związek Polskich Przetwórców Mleka
  • Związek Polskie Mięso

 

 


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij